projety eu

Baner www

Strona główna

poniedziałek, 03 grudzień 2018 14:32
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zakres obowiązków ratowników jest niezwykle szeroki, a często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną z punktu widzenia ogólnego interesu społeczeństwa pełnią oni funkcję. To od nich w dużej mierze zależy powodzenie całego procesu udzielania pomocy poszkodowanym przy wszelkich wypadkach i nagłych sytuacjach. Muszą działać szybko i fachowo, podejmując decyzje pod presją czasu. Zmagają się z najróżniejszymi przypadkami, nierzadko narażając swoje zdrowie i życie. Tam, gdzie nie ma lekarza, warunków do przeprowadzenia zabiegu albo operacji – muszą improwizować, stosując różnorodne procedury. Zawód ten, to nie tylko pewien prestiż i uznanie ze strony społeczeństwa, ale przede wszystkim satysfakcja – codzienna okazja do niesienia pomocy innym ludziom. Jednocześnie wykonywanie tej pracy może dostarczać potencjalnie traumatycznych przeżyć, a więc od kandydatów wymaga się silnej psychiki. Ale właściwie... jak zostać ratownikiem medycznym?

Wymagania – sprawdź, czy się nadajesz!

Najważniejszym kryterium jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji, które uprawniają do podjęcia pracy w publicznych ośrodkach służby zdrowia. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 r., aby wykonywać ten zawód, konieczne jest ukończenie szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej (min. licencjat) na kierunku lub w specjalności ratownictwo medyczne. Kurs musi realizować cele, treści kształcenia oraz liczbę godzin objęte podstawą programową kształcenia w zawodzie ratownika medycznego.

Osoby zainteresowane karierą ratownika medycznego, powinny zapoznać się z ofertą najbliższych szkół, które oferują podobne kierunki. Rodzaj ukończonej szkoły rzutuje na przyszłe zarobki i pełnione funkcje w zespole. Ponadto jest to zawód, w którym nie ma miejsca na błędy, więc wymagania w szkołach kształcących przyszłych ratowników są naprawdę wysokie. Poza tym przyszli ratownicy muszą cechować się wysoką sprawnością fizyczną, być odpornymi na stres, bez problemu działać pod presją czasu, być gotowymi do niesienia fachowej pomocy medycznej. Osoby o słabych nerwach, silnie uczuciowe i współczujące innym, mogą się w tym zawodzie zwyczajnie nie odnaleźć.

Czytany 690 razy