§ 1
Biblioteka Wyższej Szkoły Rehabilitacji jest jednostką organizacyjną Uczelni. Podlega Rektorowi i spełnia określone zadania dydaktyczne, naukowe i usługowe.
§ 2
Biblioteka prowadzi działalność zgodnie z postanowieniami Statutu Wyższej Szkoły Rehabilitacji, przepisami Ustawy o Szkolnictwie Wyższym (Dz. U. 1990, nr 65, poz. 385 ze zm.) i Ustawy o Bibliotekach (Dz. U. 1997, nr 85, poz. 539).
§ 3
W Uczelni działa Rada Biblioteczna.
§ 4
Biblioteka jest jednorodną jednostką organizacyjną bez wyraźnie określonych oddziałów.
§ 5
Działalnością Biblioteki kieruje Dyrektor Biblioteki.
§ 6
Dyrektor Biblioteki:
§ 7
Do zadań Biblioteki należy przede wszystkim:
§ 8
Dane osobowe Czytelników gromadzone w Bibliotece WSR podlegają ochronie zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych.
1. Zasady zapisu
§ 9
Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne.
§ 10
Prawo do korzystania ze zbiorów i urządzeń Biblioteki nabywa się z chwilą otrzymania karty bibliotecznej, wystawianej: studentom – na podstawie ważnej legitymacji studenckiej, pozostałym Czytelnikom – na podstawie dowodu osobistego.
§ 11
Karta biblioteczna jest ważna przez okres studiów lub pracy w WSR. Pierwsza karta jest wydawana bezpłatnie, a wystawienie nowej karty kosztuje 10 zł.
§ 12
Karty nie wolno odstępować innym osobom.
§ 13
Zgubienie karty należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi. W przeciwnym razie Czytelnik zostanie obciążony kosztami wynikłymi z posługiwania się kartą przez osoby trzecie.
§ 14
Osoba zapisująca się do Biblioteki powinna zapoznać się z jej Regulaminem i podpisać oświadczenie potwierdzające ten fakt oraz odbiór karty bibliotecznej. Rażące naruszenie Regulaminu daje podstawę pozbawienia Czytelnika prawa korzystania z Biblioteki.
2. Wypożyczanie
§ 15
Podstawą do wypożyczenia książek lub innych dokumentów gromadzonych
w Bibliotece jest okazanie bibliotekarzowi karty bibliotecznej. Bez karty bibliotecznej możliwy jest tylko zwrot materiałów bibliotecznych.
§ 16
Czytelnik chcący wypożyczyć książkę powinien na podstawie katalogu uzupełnić rewers biblioteczny i podać go bibliotekarzowi.
§ 17
Studenci mogą wypożyczać maksymalnie do 5 woluminów, a pracownicy do 10 woluminów.
§ 18
Książki wypożycza się:
§ 19
Na prośbę Czytelnika zgłoszoną przed upływem terminu zwrotu jednokrotnie może zostać przedłużony termin zwrotu książki (jeśli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych użytkowników).
§ 20
W przypadku przekroczenia terminu zwrotu Czytelnikowi nalicza się karę w wysokości 50gr za każdy dzień zwłoki za każdy wolumin.
§ 21
Czytelnicy ponoszą odpowiedzialność za stan powierzonych im książek. Aby uniknąć odpowiedzialności za już istniejące uszkodzenia, należy zgłosić je przy odbiorze książki. Użytkownik powinien zwrócić książkę w takim stanie, w jakim została mu udostępniona.
§ 22
W razie uszkodzenia lub zgubienia książki Czytelnik zobowiązany jest: odkupić egzemplarz tego samego autora, tytułu i tego samego lub najnowszego wydania albo dokonać wpłaty w wysokości pięciokrotnie wyższej od antykwarycznej wartości dzieła lub ustalonej przez Dyrektora Biblioteki
(np. w przypadku książek pochodzących z darów, gdy nie jest możliwe ustalenie ceny rynkowej), albo odkupić inne dzieło wyznaczone przez Dyrektora Biblioteki. Egzemplarz zniszczony lub odnaleziony pozostaje własnością Biblioteki.
§ 23
Studenci kończący studia przed otrzymaniem dyplomu, przerywający naukę w WSR, przed otrzymaniem dokumentów zobowiązani są do: zwrotu wszystkich materiałów bibliotecznych, przedłożenia karty obiegowej w celu potwierdzenia uregulowania wszelkich zobowiązań wobec Biblioteki.
§ 24
Pracownicy WSR będący Czytelnikami Biblioteki, rozwiązując umowę o pracę, winni uzyskać potwierdzenie uregulowania wszelkich swoich zobowiązań wobec Biblioteki.
3. Czytelnia
§ 25
Z czytelni może korzystać każdy Czytelnik po uprzednim pozostawieniu u bibliotekarza karty bibliotecznej.
§ 26
W czytelni udostępnia się księgozbiór podręczny Biblioteki, czasopisma oraz inne materiały biblioteczne.
§ 27
Zbiory gromadzone w czytelni udostępnia się wyłącznie na miejscu.
§ 28
Czytelnicy wchodzący do czytelni zobowiązani są do zachowanie ciszy i porządku.
§ 29
Zbiory wydaje bibliotekarz. Po wykorzystaniu Czytelnik zwraca je bezpośrednio bibliotekarzowi.
§ 30
Wynoszenie czasopism i książek z czytelni bez zgody bibliotekarza jest niedopuszczalne.
§ 31
Do czytelni nie wolno wnosić włączonych telefonów komórkowych, napojów i artykułów spożywczych. W czytelni nie można spożywać posiłków.
§ 32
Czytelnicy mogą korzystać w czytelni z własnych komputerów przenośnych, jeżeli nie zakłóca to pracy innym osobom.
4. Czytelnia multimedialna
§ 33
Z komputerów zainstalowanych w czytelni korzystać mogą posiadający kartę biblioteczną pracownicy i studenci WSR.
§ 34
Komputery w czytelni służą do udostępniania źródeł informacji niezbędnych do studiowania i prac naukowo-badawczych, przeglądu baz własnych biblioteki i Internetu, do pisania prac kontrolnych, semestralnych, licencjackich itd.
§ 35
Wszyscy użytkownicy powinni przedstawić bibliotekarzowi kartę biblioteczną.
§ 36
Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. w celach naukowo-badawczych i edukacyjnych. Zabrania się korzystania z gier, wchodzenia na strony o tematyce rozrywkowej.
§ 37
Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się dokonywania zmian w istniejących oprogramowaniach oraz instalowania innych programów przyniesionych z zewnątrz lub ściągniętych przez Internet.
§ 38
Fakt wystąpienia zakłóceń w działaniu komputera należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.
§ 39
W przypadku znaczącego obciążenia czytelni multimedialnej bibliotekarz ma prawo określić limit czasowy pracy na stanowisku komputerowym.
§ 40
Czytelnicy zobowiązani są do zapoznania się z treścią Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
§ 41
Rozstrzygnięcie spraw nieuregulowanych postawieniami niniejszego Regulaminu leży w kompetencji Dyrektora Biblioteki WSR. Od jego decyzji przysługuje odwołanie do Rektora WSR.
§ 42
Regulamin wchodzi w życie po podpisaniu przez Rektora.