dr n. med. Magdalena Białkowska

Magdalena Białkowska, dr n. med.

Pracownik naukowo-badawczy i nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Rehabilitacji, Katedra Dietetyki

Specjalista Chorób Wewnętrznych, I st.

Specjalista Higieny Żywności i Żywienia, II st.

Specjalista Dietetyki, III st.

Praca doktorska pt: „ Porównanie diet białkowo- tłuszczowej i niskokalorycznej zbilansowanej w leczeniu otyłości”

Kariera

Początki kariery zawodowej: praca w Klinice Chorób Wewnętrznych , a następnie w Klinice Gastroenterologii , pod kierunkiem prof., dr med. Edwarda Rużyłło (około 7lat). Następnie wieloletnia praca w Instytucie Żywności i Żywienia, a także w Poradni Chorób Metabolicznych przy IŻŻ.

W wyniku wieloletniej pracy w Poradni Chorób Metabolicznych

Instytutu Żywności i Żywienia zdobyła praktyczne doświadczenie w dziedzinie terapii chorób dietozależnych.

Od wielu lat edukuje studentów, lekarzy, pielęgniarki, żywieniowców w zakresie współczesnej dietetyki, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych.

Autorka i współautorka licznych prac naukowych, poglądowych, rozdziałów w monografiach, oraz prac popularno-naukowych szczególnie dotyczących chorób metabolicznych i ich terapii niefarmakologicznej.

Ostatnio opublikowana praca: Magdalena Białkowska: „Leczenie dietetyczne choroby otyłościowej”, rozdział w monografii: Otyłość i jej powikłania [Wyd PZWL, jesień 2021, str 225-241].

Od wielu lat aktywnie popularyzuje wiedzę na temat znaczenia racjonalnego żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych. Przez 18 lat była konsultantem medycznym systematycznie emitowanej audycji telewizyjnej przeznaczonej dla osób z otyłością pt. „Kwadrans na kawę” (TVP, Program 1), a także działalności sieci klubów samopomocy zrzeszających otyłych pacjentów w całej Polsce.

Przez kilkanaście lat była przedstawicielem Polski w organizacji Eurobesitas zajmującej się zwalczaniem nietolerancji w odniesieniu do osób otyłych. W skład tej organizacji wchodziło 11 przedstawicieli różnych krajów Europy.

Wykształcenie

• ???