Wyższa Szkoła Rehabilitacji oferuje swoim studentom następujące świadczenia:
Wnioski o stypendium socjalne przyjmowane są od 1 października do 20 czerwca w danym roku akademickim
Wnioski o stypendium dla osób niepełnosprawnych przyjmowane są od 1 października do 20 czerwca w danym roku akademickim
Wnioski o stypendium Rektora przyjmowane są od 1 października do 14 października w danym roku akademickim
Wnioski o zapomogę przyjmowane są przez cały rok w danym roku akademickim.
Kto może ubiegać się o stypendium Rektora?
Stypendium Rektora może otrzymać:
Ile wynosi kwota stypendium Rektora?
Przyznane kwoty Stypendium Rektora uzależnione są od ilości złożonych wniosków oraz dostępnych środków w Funduszu Stypendialnym.
Jakie dokumenty należy złożyć aby ubiegać się o stypendium Rektora?
Stypendium rektora przyznawane jest na udokumentowany wniosek studenta.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć:
*Student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym składa wniosek który stanowi załącznik nr 4 do Regulamin świadczeń dla studentów WSR w Warszawie.
Student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest laureatem lub finalistą olimpiady bądź medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego, składa
Wniosek, który stanowi załącznik nr 4A.
**W przypadku studentów ubiegających się o stypendium rektora na podstawie wyróżniających wyników w nauce, student do wniosku powinien złożyć zaświadczenie potwierdzające uzyskaną średnią w poprzednim roku akademickim. Student pierwszego roku studiów drugiego stopnia, który ukończył studia pierwszego stopnia w innej uczelni, jest zobowiązany dołączyć do wniosku zaświadczenie z uczelni, którą opuścił, informujące o uzyskanej średniej ocen na ostatnim roku studiów I stopnia.
Do kiedy należy złożyć wymagane dokumenty?
Wnioski przyjmowane są od 1 do 17 października.
Jakie są zasady oceniania wniosków o stypendium rektora?
Wnioski o stypendium rektora oceniane są metodą punktową. Punkty stypendialne są przyznawane za poszczególne kategorie osiągnięć (sportowe, artystyczne, naukowe, średnia ocen), a także za uzyskanie tytułu laureata olimpiady międzynarodowej albo laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub bycia medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
Maksymalna liczba punktów stypendialnych za poszczególne kategorie osiągnięć (średnia ocen, osiągnięcia naukowe, osiągnięcia artystyczne, osiągnięcia sportowe) wynosi 40 punktów, czyli maksymalna całkowita liczba punktów stypendialnych wynosi 160. Szczegółowa punktacja znajduje w załączniku nr 4C do Regulaminu świadczeń dla studentów WSR w Warszawie.
Grupa studentów uprawnionych do otrzymania stypendium rektora dla każdego kierunku studiów ustalana jest na podstawie listy rankingowej utworzonej według sumy punktów stypendialnych uzyskanych za wszystkie rodzaje osiągnięć. Dla każdego kierunku studiów obowiązuje wspólna lista rankingowa obejmująca wszystkie lata, formy i poziomy studiów.
Stypendium Rektora może otrzymać do 10% liczby studentów każdego kierunku studiów. Jeżeli liczba studentów na kierunku studiów jest mniejsza niż dziesięć, stypendium Rektora może być przyznane jednemu studentowi.
Stypendia rektora dla najlepszych studentów wypłacane są w różnych kwotach, uzależnionych od liczby uzyskanych punktów stypendialnych.
W jaki sposób należy udokumentować osiągnięcia?
Aby otrzymać punkty stypendialne należy udokumentować uzyskanie w roku akademickim poprzedzającym rok akademicki, na który stypendium ma być przyznane w wysokiej średniej ocen lub posiadanie osiągnięć naukowych lub osiągnięć artystycznych lub wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
Przykładowe dokumenty:
Kto może ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych?
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student studiów pierwszego, drugiego stopnia, jednolitych magisterskich posiadający orzeczony stopień niepełnosprawności.
Ile wynosi kwota stypendium?
W roku akademickim 2019/2020 stypendium dla osób niepełnosprawnych wypłacane było w kwocie od 500 do 1000zł miesięcznie.
Wysokość stypendiów ustalana jest corocznie i uzależniona jest od przyznanej naszej uczelni dotacji na ten cel.
Jakie dokumenty należy złożyć aby ubiegać się o stypendium?
Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest na udokumentowany wniosek studenta.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć:
Na jak długo otrzymam stypendium?
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych jest przyznawane na okres do 10 miesięcy, nie dłużej jednak niż na okres ważności orzeczenia właściwego organu potwierdzającego niepełnosprawność.
Jeśli orzeczenie jest wydane na czas określony, to decyzja będzie wydana do daty ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż bieżący rok akademicki. Aby nadal otrzymywać stypendium, należy złożyć nowy wniosek z nowym orzeczeniem.
Do kiedy należy złożyć wymagane dokumenty?
Wnioski przyjmowane są od 1 października do 20 czerwca.
Kto może ubiegać się o stypendium socjalne?
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Ile wynosi kwota stypendium socjalnego?
W roku akademickim 2019/2020 studenci mogli otrzymać w ciągu roku akademickiego:
Jakie dokumenty należy złożyć aby ubiegać się o stypendium socjalne?
Stypendium socjalne przyznawane jest na udokumentowany wniosek studenta.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć:
W sytuacji gdy miesięczny dochód studenta na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, student zobowiązany jest dołączyć do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.
Komu przysługuje stypendium socjalne w zwiększonej wysokości?
Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymywać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości, jeżeli codzienny dojazd do uczelni, z miejsca zamieszkania uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie tzn. odległość od miejsca zamieszkania, mierzona najkrótszym połączeniem wzdłuż istniejącej sieci dróg publicznych, do WSR wynosi powyżej 50 km lub czas dojazdu trwałby dłużej niż 2,5 h w jedną stronę.
Jak obliczyć dochód w rodzinie studenta?
Zasady obliczania dochodu określa załącznik nr 1A do Regulaminu (załącznik 1A)
Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z tym że przy jej ustalaniu:
Przy ustalaniu wysokości dochodu, uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, uwzględnia się dochody osiągane przez:
Prawo do stypendium socjalnego jest ustalane ponownie w trakcie semestru w razie:
Student pobierający stypendium socjalne jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Uczelni o okolicznościach, o których mowa wyżej.
Kiedy student jest samodzielny finansowo?
Student, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
Ponadto student, składa oświadczenie, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych (załącznik 1E do Regulaminu)
Czym jest dochód utracony i dochód uzyskany?
Dochód utracony
W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki lub po tym roku, ustalając ich dochód nie uwzględnia się dochodu utraconego.
Przez utratę dochodu rozumie się utratę dochodu spowodowaną:
Poprzez zatrudnienie lub inną pracę zarobkową należy rozumieć wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Utratę dochodu przez studenta lub członka rodziny studenta dokumentuje się zaświadczeniem płatnika dochodu albinnym dokumentem potwierdzającym fakt utraty dochodu (w przypadku dochodów nieopodatkowanych, ryczałtu lub karty podatkowej) zawierającym informację o kwocie utraconego dochodu. Zaświadczenia lub oświadczenia o utracie dochodu powinny zawierać wszystkie składniki dochodu, które wykazywane są na wzorach tych dokumentów.
Dochód uzyskany
W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, ustalając dochód członka rodziny, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód został uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do stypendium.
W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny proku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do stypendium.
Przez uzyskanie dochodu rozumie się uzyskanie dochodu spowodowane:
Student ma obowiązek zgłosić fakt uzyskania dochodu przez członka rodziny.
Wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty dokumentuje się:
Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia utraty dochodu, uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy, lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zmiana warunków zatrudnienia nie stanowi uzyskania dochodu (np. wzrost wynagrodzenia, zwiększenie wymiaru etatu) ani utraty dochodu (np. zmniejszenie wynagrodzenia, zmniejszenia wymiaru etatu.
Jak obliczyć dochód z gospodarstwa rolnego?
W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 listopada 1984r. o podatku rolnym (DZ. U. z 2016r. poz. 617). Obwieszczenie Prezesa GUS publikowane jest na stronie uczelni >>>.
Do kiedy należy złożyć wymagane dokumenty?
Wnioski przyjmowane są od 1 października do 20 czerwca
Kto może ubiegać się o zapomogę?
Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Ile razy w ciągu roku mogę otrzymać zapomogę?
Student może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim.
W jakich sytuacjach mogę ubiegać się o zapomogę?
Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie studenta o przyznanie zapomogi zaliczają się m.in.:
Jakie dokumenty należy złożyć aby ubiegać się o zapomogę?
Zapomoga przyznawana jest na udokumentowany wniosek studenta.
Student ubiegający się o zapomogę powinien złożyć:
Jeżeli student składa informacje o dochodzie innych osób, zobowiązany jest do złożenia, dla każdej z tych osób, klauzuli informacyjnej dla członka rodziny stypendysty (załącznik nr 7)
Do kiedy należy złożyć wymagane dokumenty?
Wnioski przyjmowane są przez cały rok akademicki. Wniosek o zapomogę należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od daty zdarzenia uzasadniającego przyznanie świadczenia.
Kwestie przyznawania stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia dla studentów regulują przepisy: